یکی از مسائلی که میزان و چگونگی رشد گیاهان را

اصول انتخاب گلدان مناسب و نحوه تعویض آن


یکی از مسائلی که میزان و چگونگی رشد گیاهان را تحت تاثیر  قرار می دهد انتخاب گلدان مناسب است، هنگام انتخاب گلدان برای گیاه جدید باید به نکاتی توجه کرد مثل اندازه ی گلدان،زهکش گلدان،جنس گلدان.

۱.زهکش گلدان:
  • وجود سوراخهای کف گلدان برای خروج آب اضافی است و این به این معنی نیست که هر چقدر آب بخواهیم میتوان به گیاه داد .باید در آبدهی گیاهان خیلی دقت نمود.
  • بعضی در این فکر هستند که باید آنقدر به گیاه آب داد که آب از کف گلدان خارج نشود که این عقیده کاملا اشتباه هست.چون با این روش ریشه های گیاه سیراب نشده و امکان خشک شدن قسمتی از ریشه وجود دارد.
  • دلیل دیگر هم اینکه با این روش املاح اضافی موجود در خاک خارج نشده و رفته رفته گیاه آسیب میبیند.
  • برای زهکشی بهتر گلدان ها ابتدا یک لاله پوکه معدنی یا قلوه سنگ ریخته شده و سپس خاک مناسب  قرار میگیرد ، با این روش آب به راحتی خارج شده.
۲.اندازه گلدان:

یکی از روشهای انتخاب گلدان اندازه گیری قطر دهانه ی گلدان است و معمولا سایزهای گلدان ۶،۸،۱۰،۱۲،۱۴،۲۰،۲۵،۳۰ و گلدانهای بزرگتر با نام سطل شناخته میشوند .اندازه ی این گلدانها بر اساس حجم داخلی آن است ۳ لیتری ،۴لیتری و… که معمولا رنگ اینها سبز یا مشکلی می باشد.

۳.انتخاب گلدان مناسب:

اندازه و شکل گلدان مشخص کننده مناسب بودن گیاه برای گدان است.اندازه ی گلدان باید به شکلی باشد که هم خاک و ریشه را بتواند در بر بگیرد و هم وزن گیاه را تحمل کند یعنی به شکلی نباشد که اگر گیاه بلند و سنگین است گیاه واژگون بشود.به همین دلیل برای گیاهان بزرگ بهتر هست که گلدانی انتخاب شود که سطح مقطع گلدان نسبت به ارتفاع گلدان بزرگتر بوده اما به این معنی نیست که از گلدانهای کم عمق استفاده بشود اصولا گلدانهای کم عمق را برای کاکتوس ها استفاده می شود چون زودتر آب رو از دست میدهد.

گلدان هرچه بزرگتر و عمیقتر باشد آب را دیرتر از خود عبور داده و دیرتر خاکش خشک می شود . به همین دلیل اگر گلدان بزرگتر از گیاه باشد امکان پوسیدگی ریشه و طوقه خیلی زیاد میشود گلدانها باید به گونه ای باشد که یک سایز از حجم ریشه بزرگتر بوده نه بیشتر.

۴.زمان تعویض گلدان:

زمانی که ریشه ها از کف گلدان یا سطح خاک خاک خارج شده باشد و رشد گیاه آهسته شده باید گلدان گیاه رو تعویض کرد.در این زمان نباید گلدانی چندین برابر گلدان قبلی انتخاب شود باید گلدان جدید فقط یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر را انتخاب نمود.زمان تعویض گلدان هم به نوع گیاه بستگی دارد،برای گیاهانی که خزان کننده هستند باید زمانی گلدان تعویض شود که گیاه در خواب زمستانه است و برگ های آن کاملا خزان کرده باشد.برای گیاهان همیشه سبز و و گیاهانی که در آپارتمان نگهداری میشوند بهترین زمان اول بهار است،چون در این زمان گیاه در حال رشد بوده و قوی می باشد و اگر مشکلی در تعویض گلدان بوجود آید گیاه بهتر و سریعتر خود را بازسازی مینماید.

گیاهان بیمار تا زمان بهبودی کامل نیاز به تعویض گلدان نداشته چون گیاه ضعیف است.تعویض برای گیاهانی که تازه خریداری شده اند نیز بهتر است تا یک ماه بعد از جابه جایی انجام نشود زیرا امکان وارد شدن شوک به گیاه و مرگ آن ، زیاد است.

مراحل تعویض گلدان:

قبل از تعویض گلدان باید توجه داشت که خاک گیاه خیس نبوده  فقط باید مقدار خیلی کم مرطوب باشد.در صورتی که گیاه تازه آبیاری شده باشد اقدام به تعویض گلدان  جدا نشدن خاک از ریشه و آسیب به گل می شود.

در زمان تعویض گلدان با وسیله ای سنگین مثل قیچی،بیلچه ضرباتی به گلدان وارد کنید تا گیاه به همراه خاک به صورت قالبی از گلدان جدا شود.

برای کاشت جدید گیاه بهتر هست که کف گلدان یک لایه پوکه معدنی یا قلوه سنگ ریخته شود و  سپس روی آن مقداری خاک ریخته شود سپس  گیاه را روی این خاک قرار داده و لبه ی خاک مقداری بالاتر از سطح گلدان گذاشته (برای گلدانهایی با قطر ۶ تا ۱۲ سانتی متر لبه ی خاک بهتر است  ۱ سانتی متر بالاتر بوده) وجود این فاصله به این دلیل اهمیت دارد که  بعد از پر کردن گلدان از خاک مناسب و با آبیاری گیاه فضای مناسب برای آبیاری ایجاد می شود.

برای کاکتوس ها و ساکولنت ها مناسب تر است که بلافاصله  آبیاری نشده و بعد از گذشت چند روز اقدام به آبیاری گردد.

معمولا هر گیاهی که تعویض گلدان می شود  تا چند روز در معرض نور خورشید قرار داده نمی شود.

بعد از گذشت یک هفته از کاشت بهتر هست که گیاه با هیومیک اسید یا بیوبیست گلد آبیاری شود.


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

برچسب‌ها:,


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری