گل قهر و آشتی

گیاه قهر و آشتی


یکی از راحت ترین گیاهان برای کاشت بذر است .قوه نامیه بالایی دارد و یک گیاه مهاجم در برزیل میباشد و ارزانترین گیاه متحرک در ایران میباشد .با لمس کردن برگهای این گیاه متوجه جمع شدن برگهایش میشوید .اگر هر جسمی  و یا آب با گل قهر و آشتی تماس داشته با شد همان برگی که مورد اصابت قرار میگیرد همان نیز بسته میشود.

گیاهشناسی گل قهر و آشتی

یکی از راحت ترین گیاهان برای کاشت بذر است .قوه نامیه بالایی دارد و یک گیاه مهاجم در برزیل میباشد و ارزانترین گیاه متحرک در ایران میباشد .با لمس کردن برگهای این گیاه متوجه جمع شدن برگهایش میشوید .اگر هر جسمی  و یا آب با گل قهر و آشتی تماس داشته با شد همان برگی که مورد اصابت قرار میگیرد همان نیز بسته میشود.

گل قهر گیاهی ایست رونده (خزنده – بالارونده ) و چند ساله با ساقه های چوبی به رنگ های قرمز – قهوه ای.امروزه در بخشهایی از آسیا و افریقا و در امریکا هم به عنوان گونه غیر بومی و مهاجم مشاهده میشود.پوشیده از خارهای خمیده. شاخه ها ظریف و انعطاف پذیر هستند.دارای گلهای صورتی رنگ است.
این گیاه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود. هر برگ مرکب دارای ۲۴ تا ۴۰ جفت برگچه باریک و دراز میباشد.

مکانیسم قهر کردن گل قهر چیست؟

به محض برخورد هر شیء با برگ یا ساقه گیاه و یا لمس برگها با دست ، آب از سلول های دیواره ای نازک خارج شده و وارد ساقه می شود. در نتیجه سلول ها چروک شده و برگها شادابی خود را از دست می دهند و به سمت پایین خم شده و با دمبرگ به طرف ساقه جمع می شوند، ، یا به عبارتی قهر می کنند.معمولاً چند لحظه طول می کشد تا گل قهر ، قهر کند. زیرا انتقال آب از سلول ها به ساقه ظرف چند دقیقه انجام می شود اما آشتی کردن و برگشتن به حالت اولیه چند دقیقه طول می کشد.این گیاه در برابر گرمای زیاد و تاریکی هم عکس العمل نشان داده و برگ های خود را جمع میکند.

نورگل قهر

به محیط سایه آفتاب نیاز دارد . البته در نواحی گرم و خشک باید از گیاه در مقابل آفتاب ساعات گرم روز محافظت کرد.

آبیاری گل قهر

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید . این گیاه به ابیاری بیش از حد حساس میباشد. یعنی از غرقاب کردن خاک بپرهیزید.

خاک گل قهر

خاک غنی از مواد آلی. ترکیب پیت ماس و کوکوپیت + کود ورمی کمپوست مناسب است. همچنین میتوان از لوم در خاک استفاده کرد.

آفات گل قهر

از شایع ترین آفات میتوان به مایتهای عنکبوتی قرمز ، شپشک آرد الود و تریپس اشاره کرد.

نحوه کاشت گل قهر

اگر تمایل به کاشت خانگی دارید . خاک مذکور را در گلدانهایی با دهانه ۲۰ بریزید و بذرها را در عمق ۳ الی ۵ میلیمتر بکارید  و آبیاری را با آب پاش انجام دهید . و روی دهانه گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید .جوانه زنی بعد از ۳ هفته صورت میگیرد. برگهای اولیه حساسیت ندارند . و عکس العمل از خودشان نشان نمیدهند . هر چه برگهای بیشتری رشد کنند . به مراتب حساستر میشوند . بعد از اینکه گیاه به ۶ برگی رسید زمان انتقال آنها به گلدانی با قطر دهانه ۱۴ سانتیمتر است .


برای خرید اینترنتی و آنلاین محصولات آریاسان اینجا ( کلیک ) کنید.

www.ariasun.co

www.ariasun.me

برچسب‌ها:, ,


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری